Blog - Tunis

vložil ajs dne So 20. května 2023, 16:11:40 mapa?

Už jsme doma :)

zahradní pohodička

Všechno dobře dopadlo a ráno jsem byl zdravej jako rybička :) Nad ránem (3:30) nám z La Guelette jede lodička na Sicílii. Plány už veliké nemáme, jen se chceme trochu projít po Carthagu, které je na stejné tramvajové lince jako přístav, jen o pár zastávek dál. Známou cestou dojedeme do Tunisu, kde dalším snad ještě bláznivějším tržištěm plným bot a oblečení přejdeme na stanici metra a přejedem do Carthaga. Řikáme si, že muzeum na kopci by mohl být dobrý začátek. Výhled sice pěkný, ale muzeum je pro rekonstrukci na několik let zavřené, tak si projdeme aspoň nádvoří a popojdeme k amfiteátru. Podívaná je to zajímavá, ale porovnávat to s Dougou moc nejde (natož s výletem na kokořín) tady jsou spíš takové izolované kousky mezi dálnicema a tam bylo celé město pohromadě, takže si člověk mnohem snáz a realističtějí dokázal představit jak tam vlastně žili a jak to vypadalo dřív.
Šíma pořád kampaňuje za to, abychom vyzkoušeli nějakou rybu a tak se přesuneme do Goulette a vyzkoušíme restauraci slušně naplněnou místníma. Já si dám předkrm a salát a Veru se Šímou rybu, kterou si předtim vyberou z hromady ledu. Trochu jsme na trní kolik to nakonec bude stát, ale cena je nakonec velice mírumilovná. Na rozloučenou si ještě k moři jdeme dát čaj, kterej stojí 10x tolik než obvykle a dokonce na stmívající se návsi najdeme další lunapark, tak si Šíma zaskáče na nafukovací lezecké věži a projede se pár elektrickýma autíčkama zatímco Veru vybírá v hrabárně šatičky.
Cesta do přístavu už je krátká, přechod hranic bez zádrhelů a loď dokonce na místě čeká už asi v 10 večer, takže nemusíme čekat na chodníku. Je tentokrát o trochu plnější než cestou sem, ale rozhodně neni narvaná. Sbohem Afriko!
Domu už nás žádné drama nečekalo. Dva dny co jsme měli v Palermu lilo tak, že jsme skoro nevylezli ven a v Itálii z toho jsou slušné povodně. Vlak dojel na čas a hladce do Říma, kde jsme prošli pár dětskejch hřišťat a z venku se koukli přes dav lidí na Koloseum. Další spoj do Benátek také tak. Hlavnímu centru už jsme se vyhnuli a užili si malé uličky bez aut. Italská kuchyně nám připadla o několik řádů chutnější než Tuniská, tak si ještě užíváme pizzu, těstoviny a zmrzlinu, než nás další noční vlak zaveze do Vídně a odtud už je to přes Bratislavu a Půchov domu co by kamenem dohodil :)
Nezmokli jsme už jsme tu, je tu překrásné jaro. Všechno zelené, šťavnaté, kvetoucí. Teplota ideální. Úžasné jaro....

vložil Ajs dne So 13. května 2023, 08:45:30 mapa?

Tuniská podsada

Šmoulí domky

Ráno jsme si přivstali a popošli zpátky k pramenům, kde tentokrát bylo krásné prázdno. Až po chvilce přišel jogín a s kusem hadice, trubkou a dalším odpadem se snažil v pramení čehosi dosáhnout. Vůbec jsme nechápali co, ale byl obdivuhodné trpělivý a bylo napínavé sledovat jestli se mu to povede než odjezdem autobusem. Nepovedlo ;)
Máme už jen pár dní do odjezdu a chtěli jsme se ještě kouknout do jednoho národního parku (boukornine), do Tunisu a k moři ;) po cestě máme jakési skautské kempování středisko, které je u moře a jezdí z něj metro všude kam chcem, tak se ho rozhodném prozkoumat.
Je to krásná betonová šmoulí vesnice v působivém lese hned u písečné pláže. Betonové oblé podsady jsou rozházené všude kolem, spousta různých domečků, nikde ale ani živáčka. Veru se vypraví s děckama k moři a já čekám jestli někdo nedojde. Nejdřív mě najdou údržbáři a ty potom přivedou překvapeného ředitele. Ptám se na kemp a on mě hned zavede k jednomu šmoulímu domku a začne uklízet přenášet madrace, pořád se usmívá a je viditelně rád že někdo přijel ;)
V noci má pršet a cena je nakonec stejná jako za spaní pod širákem k jiných kempech (cca 200 Kč za všechny) ;) tak se tu zabydlíme až do soboty, dne našeho odjezdu. Dokonce proti očekávání teče v umývárně i voda a je tam slušný záchod a studená sprcha. Píseček na pláži kluci úplně milujou. Ideální základna ;) Večer uvaříme na dřívkáči na eukalyptového dřevě čínskou polívku a za chvíli posloucháme bubnování deště na beton.
Ráno se sice vzbudím s chřipkou a horečku, ale není to až tak hrozně tak vyrážíme do toho národního parku na prvním kopci nad městečkem hammam-lif by mělo být ecomuseum se zdejší faunou a flórou. Leje jako z konve, tak se cestou na vlak lehce osvěžíme a po pár stanicích slušným povrchovým metrem už ťapeme do kopce. Hned u vstupu do parku nás přivítá rodinka divokejch prasat s hromadou roztomilejch selátek. Pak už se nám lepší výhledy a nakonec dojdeme k zavřenému plotu, v nedaleké hospodě u parkoviště pán tvrdí že je otevřeno, ale zjevně není ;) vylezeme aspoň na kopeček nad museum a pokocháme se Tuniským zálivem. Je vcelku dusno potom dešti a mě je při té horečce chvilku zima chvilku se koupu v potu, tak dole sedneme pod první strom do čajovny a k čaji si dáme prima sandvich. Ty fastfoody tu mají opravdu vymakaný. V cele zemi téměř stejné, tortila, bageta nebo langoš a do toho něco pálivého, salát, olivy, hranolky a někde vejce. Je to jídlo pro 1,5 člověka a cena cca 30 Kč.
V Tunisu nás čeká nekonečná řada provizorních stánků a stolů na ulici plných nejrůznějších hadru. Prodávající jsou Súdánci nakupující Tunisané hrabou a hrabou jako divý ;) Jak se blížíme k medíně mění se stánky v čínské plastové pozlacené ptákoviny. Jsou toho stovky metrů. Medina je rozlehlá a některé sekce krásně voňavé kořením a některé plně suvenýrů. Ochutnáme méně dobrý čaj za více peněz a deme zpátky na metro do šmoulího tábora. Zdála se mi medina v Sousse trochu pohlednější a sympatičtější, ale možná je to tím, že sem doma naměřil 39,5C ;) Jdu se potit.

vložil Ajs dne Čt 11. května 2023, 10:27:51 mapa?

Vařící prameny

Veru v lázních

Ráno po tradiční tuniské snídani ( croissant a čaj ) nás vlak zaveze do Nabeul, kde máme v plánu mořskou rekreaci ;) Čekáme déšť, tak projdeme městečkem do kempu a doufáme v nějakou stříšku. Je tu krásně, ohromné borovice, pod nima kvetoucí a vonící různobarevné keře. Recepce jak na zámku, kde nakonec prosedíme většinu upršeného dne. Stríška ale žádná. Večer déšť naštěstí přejde a tak máme pod tujemi nakonec úplně klidnou noc. Moc počasí na válení se na pláži to ale úplně neni ;) a ani kemp pro nás nemá žádnou úplně moc přidanou hodnotu. Tak se projdeme po pláži na průlezky a zase zpátky a přesuneme se vláčkem zase pod náš starý dobrý strom do Bir bou Rekba.
Odtud je to na pár skoků autobusíkama přes grombalii do solimán kde je krásný trh a jede odtud autobus až do korbousu, kde by měli být horké prameny, které stékají rovnou do moře. Městečko je podle mapy hodně lázeňský a naštěstí se s námi v autobuse dá do řeči starší pán který vystupuje o zastávku dřív kde jsou prameny volné. Lidí vcelku dost naháněčů do hospod, ale ještě víc a prameny tak horké (59C), že se v nich nedá udržet ani ruka natož noha ;) Musí se tedy opravdu do moře, kde vás každou chvíli vlna námětem na skálu takže je to opravdu odpracovaný lázeňský zážitek.
Podél moře dojdeme do Korbousu. Je dost opuštěný ale nad ním je pod olivovníkem a skálou nádherná placička na spaní. Před spaním si ještě vylezeme na kopec nad městečko s parádním výhledem, takže se nám spí luxusně.

vložil Ajs dne Út 9. května 2023, 16:02:30 mapa?

Súk v Sousse

Šíma nakupuje flipflopy

Dopoledne jsme ještě strávili na pláži, Veru oslovila banda tunisanek s dětma a přibrali ji na piknik, takže vyzkoušíme i domácí Fast food ;) Jsou to samé ženské a trochu znejistí když se přidám, tak radši zkoumám okolí. Těžko se nám zjišťuje jak to tu vlastně chodí v tom společném soužití. Na veřejnosti skoro vidět není. Holky piknikujpou a chlapy posedávají v čajovnách u šíši ;)
Cestou na tramvajku už začíná trh, tak si Šima koupí surfařský flipflopy. A na trhu (súk) v Sousské medíně se v nich učí chodit ;) Tentokrát je mnohem víc stánečků otevřeno a procházka je úžasná, dokud se nedostaneme na centrální uličku, která je plná zlata a suvenýrů, asi to tak bude brzo celé.
Na vlak na sever už trochu klušem a nakonec kvůli zpoždění hodinu sedíme na nástupišti. Krásný stromy, lavičky, všude kolem malebné bíle stěny a modré dveře a okna. Dveře tu mají vůbec úplně překrásné ;)
Našlapáno je ve vlaku tentokrát ještě víc než cestou sem a tak stojíme na chodbičce s ostatníma. Dveře jsou dokořán, několik cigaret zapálených kolem. Nakonec se nás ujme jeden chlapík - nad dveřma propojí několik drátu, dveře se zavřou a ostatní poprosí ať nekouří a ukazuje na Dáňu. Vcelku to funguje, nakonec se to naučí i Šimon, takže když vidí někoho jak si chystá zapálit, tak mu to rozmlouvá, většinou úspěšně. Nakonec chlapík i Veru někam usadí ve vagóně.
Na večer vystupujeme v Bir Bouregba a chceme jet dalším vlakem do Nabeul do kempu k moři, ale nakonec najdu krásnou voňavou travičku na opuštěné zahradě s citronovníkama, tak ještě v kafé koukneme s místními na fotbal - radost po vítězství je ohromná - a jdeme na zahradu. Po několika dnech v poušti je ta travička a vůně omamná;)

vložil Ajs dne Po 8. května 2023, 13:05:17 mapa?

Plážový resort

Zapad slunce u Monastiru

Do vlaku jsme se nakonec po dramatickém nástupu dostali a nikdo nás neušlapal ;) Shodou okolností jsme trefili nejhorší vagón, kam se zpočátku nikomu nechtělo a několik lidí nám pomohlo, takže jsme i seděli na jedné hromadě s bagáží v pořádně vybydleném vlaku. Vcelku horko, nic moc vidět ven a samozřejmě se tu kouří. Všichni sme hned usnuli ;)
Zpoždění jen asi půl hodiny a brzo ráno jsme v Sousse. Do Monastiru jede nakonec tramvaj několikrát denně, takže stihneme omrknout i pláž a konečně krásné staré město (Medinu) i s trhem. Většina sice dopoledne zavřená, ale čajovna funguje a kolem stánečky s veteší taky.
Monastir nám poradil moc sympatické beduin na trhu v Douz, že to není až tak turistické a že se nám tam bude líbit moře. Je to nakonec zatím asi nejturističtější co sme byli. I obchodníci, do teď byli vcelku umírněný, ale tady nás lákaj do krámů už vcelku nepříjemně. Veliké hotely všude kolem pláže, turisti jezdí po ulicích ve zlatých kočárech.
Přečkáváme největší horko před školou v bývalé pevnosti, Šíma celou dobu spí a vůbec nereaguje :( Nakonec ho dáme do šedivého kočáru a vydáváme se na pláž. Cestou se dáme do řeči s chlapíkem, kterej hned že čechum se musí pomáhat a že to nejsou žádný kapitalisti a tak že nám ukáže super levnej hotel. Musíme ale hned s ním nebo hotel zavře protože se sem nahrnou turisti. Na recepci chvilku s paní vykládá, pak povídá 90, potom 70. My vcelku zmateně váháme, kempování na pláži se nám v tomhle resortu moc nepozdává, odjet už jinam moc nejde a do toho Šíma jaksi polomrtvý. Chlapík ucítí příležitost a tlačí na pilu. Přece nebudete s bambinem spát na pláži? Za 70 budete mít i jídlo. Večer i ráno a zítra oběd. To už se dostáváme na cenu kempu. Tak se necháme ukecat na náš první hotel ;) Chlapík pak ještě vybalí že mu mám dát dvacku za to že nám pomohl. Že má doma tři děti a pro nás to nic není... Nakonec jako uplnej zelenáč po chabém odporu mu 10 D dám. A on hned zmizí.
Jak se dáme s paní do řeči, zjistíme, že jídlo samozřejmě žádné v ceně není a 70 je uplně normální cena, takže sme návnadu sežrali i s navijákem ;) No aspoň se pořádně vyspíme. Po výletu na poloostrov na západ slunce s brambůrkama a prvním pivem tady už zvládnem jen uvařit polívku a usnout jak když nás do vody hodí.

Zobrazeno je jen 5 nejnovějších příspěvků z cesty: Tunis. Všechny (je jich 17) z této cesty naleznete v archívu ...
Petr "ajs" Kucka zelva
petrkucka@gmail.com